fbpx

Blog

Efektywne planowanie w 7 krokach

Pragnę Ci dzisiaj przekazać swoją wiedzę na temat efektywnego planowania w kilku prostych krokach, które każda z nas, może z powodzeniem przyswoić i wdrożyć w swoje życie, aby czerpać z niego więcej radości.

Dlaczego jest to tak niezmiernie ważne? Ponieważ każdy z nas ma do dyspozycji codziennie tylko dobę i tak każdego dnia, aby zrealizować swoje obowiązki, hobby i znaleźć czas na to, co jest dla nas najważniejsze.  Dlaczego jednym „udaje się” (nie lubię tego określenia – nic nikomu się nie udaje, z reguły większość musi na wszystko zapracować sama) zrealizować je wszystkie, a innym nie?  Tylko dzięki efektywnemu zagospodarowaniu swojego czasu, jesteś w stanie być mamą, żoną/partnerką, kobietą, businesswoman czy pracownikiem, a tym samym ograniczasz swój poziom stresu, bo spinasz swój plan i masz czas na wszystko, co dla Ciebie ważne.

Krok 1 – Planuj z wyprzedzeniem

Pamiętaj, że wszystko, co planujesz z wyprzedzeniem, ma większe szanse powodzenia, ponieważ jesteś w stanie lepiej się do tego przygotować. Są przecie takie kwestie jak wakacje czy większe – np meblowe czy samochodowe zakupy, które można zaplanować z naprawdę dużym wyprzedzeniem. Unikasz wtedy stresu, masz lepiej rozeznane oferty i masz czas na podjęcie decyzji, która najlepiej do Ciebie pasuje.

Krok 2 – Planuj to, co dla Ciebie najważniejsze

Mało kto, planuje od razu, na początku roku, miesiąca czy tygodnia, czas, który chce spędzić np na siłowni, z koleżanką czy z dziećmi. A przecież to, co dla nas najważniejsze i daje nam najwięcej radości, powinno być u nas na pierwszym miejscu. Zastanów się, czy nie warto, przeprogramować swój kalendarz wg tej zasady.

Krok 3 – Planuj wydarzenia szkolne / służbowe / rodzinne

Na pewno masz w swoim życiu wiele takich wydarzeń, które znasz już z początkiem roku czy roku szkolnego. Są to m.in wystąpienia dzieci w szkole czy przedszkolu, wycieczki szkolne, zebrania z rodzicami, Twoje zjazdy na studiach, komunie, śluby..itp sprawy. Może macie w swojej rodzinie jakiś co roczny zjazd, który celebrujące? Wszystko to, powinno się od razu znaleźć w Twoim kalendarzu.

Krok 4 – Pamiętaj o sezonowych / kontrolnych badaniach, ubezpieczeniach itp

I mam tutaj na myśli nie tylko badania przeglądowe samochodu, wymiany oleju itp,  czy Twoje badania okresowe w pracy. Myślę tu także o zachowaniu profilaktyki i badaniach, które pomogą Ci uchronić się przed negatywnymi skutkami ich nie wykonania. Pamiętaj o zaplanowaniu i wpisaniu w kalendarz kiedy wygasają ubezpieczenia domu, samochodu, na życie..to nie zwykle ważny element życia.

Krok 5 – Podsumowuj swoje tygodnie i miesiące pracy, wyciągaj wnioski

Ważnym elementem efektywnego planowania jest rozliczenie siebie samego z tego, co się naprawdę zrobiło. Warto wypisać to co się wydarzyło, z czego jestem dumna, co osiągnęłam, co poprawię i jakie wyciągam wnioski z tego na przyszłość. Dzięki temu ćwiczeniu, wiesz, czy idziesz zgodnie ze swoim planem, czy się obijasz. Wiesz, jakie popełniasz błędy i co poprawiać w przyszłości oraz znasz to, co wychodzi Ci znakomicie.

Krok 6 – Pamiętaj o sobie

Pamiętaj, aby w tym wszystkim, znaleźć odrobinę czasu dla siebie – dla ciała i duszy. Może to być Twoje co piątkowe spa, wyjście z mężem, przyjaciółkami czy po prostu Twój czas na czytanie książki, słuchanie muzyki czy siłownię. Wszystko, co sprawia Ci radość i pozwala jednocześnie naładować Twoje baterie.

Krok 7 – Łącz przyjemne z pożytecznym

Jeśli często podróżujesz służbowo, postaraj się połączyć ten czas z czasem dla siebie lub dla znajomych, mieszkających w tej okolicy, a może nawet masz możliwość zabrania ukochanego czy dzieci na mini wspólny wyjazd. Ograniczasz w ten sposób koszty a i ciekawiej spędzasz czas po pracy na wyjedźcie. Oczywiście, możesz w pełni poświęcić się pracy i efektywnie spędzić popołudnie lub wieczór np pisząc własną publikację.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i podzielisz się nim z innymi oraz napiszesz w komentarzu, jakie metody planowania Ty stosujesz.

Śledź mnie również:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram